FD1000R33HL3KBPSA1
Contact Now
FD1000R33HL3KBPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1000 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : IHM-B
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.85V @ 15V, 1000A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 3300 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 11500 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 190 nF @ 25 V
Configuration : 2 Independent
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FD1000
Description : IGBT MODULE 3300V 1000A
Model Number : FD1000R33HL3KBPSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 3300 V 1000 A 11500 W Chassis Mount Module