APTGT200A120G
Contact Now
APTGT200A120G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 280 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP6
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP6
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 350 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 890 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 14 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APTGT200
Description : IGBT MODULE 1200V 280A 890W SP6
Model Number : APTGT200A120G
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 280 A 890 W Chassis Mount SP6