APT100GT120JR
Contact Now
APT100GT120JR
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 123 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : Thunderbolt IGBT®
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.7V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : ISOTOP®
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 100 µA
IGBT Type : NPT
Power - Max : 570 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 6.7 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT100
Description : IGBT MOD 1200V 123A 570W ISOTOP
Model Number : APT100GT120JR
Contact Now
IGBT Module NPT Single 1200 V 123 A 570 W Chassis Mount ISOTOP®