APT50GT120JU2
Contact Now
APT50GT120JU2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : ISOTOP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SOT-227
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 347 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.6 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MOD 1200V 75A 347W SOT227
Model Number : APT50GT120JU2
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 75 A 347 W Chassis Mount SOT-227